BEČ – Članovi OPEC grupe imaće ograničene mogućnosti za prilagođavanje politike proizvodnje naftnih derivata na predstojećem sastanku u decembru.
Bilo bi rizično povećati proizvodnju zbog slabe potražnje, dok bi dodatno smanjenje proizvodnje bilo komplikovano jer neki članovi žele da povećaju svoje kvote, izjavili su analitičari i izvori bliski grupaciji.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici predvođeni Rusijom, poznati kao OPEC+, odlažu planove za postepeno povećanje proizvodnje već mjesecima. Na predstojećem sastanku 1. decembra mogli bi da odluče da se ponovo odloži povećanje proizvodnje, navode tri izvora bliska grupaciji. Na posljednjem sastanku 3. novembra odlučeno je da se plan odloži za mjesec dana, prenosi Reuters.
Grupacija, koja proizvodi oko polovine svjetske nafte, od 2022. godine smanjila je proizvodnju za 5,86 miliona barela dnevno, odnosno oko 5,7 odsto globalne potražnje, kako bi podržala tržište. Uprkos ovim rezovima, cijene nafte uglavnom su ostale u rasponu od 70 do 80 dolara po barelu tokom ove godine.
Saudijska Arabija izrazila je zabrinutost zbog slabe usklađenosti nekih članica sa ciljevima proizvodnje. Poboljšanje usklađenosti, zahvaljujući smanjenju proizvodnje u Iraku i nekim drugim zemljama, moglo bi otvoriti mogućnost za koordinisano blago povećanje proizvodnje – pod uslovom da potražnja podrži taj potez. Međutim, povećanje proizvodnje u uslovima slabe potražnje moglo bi oboriti cijene, što bi ugrozilo zemlje koje zavise od prihoda od nafte.
Pad tržišnog učešća OPEC+ na 48 odsto izazvao je spekulacije o mogućem „cjenovnom ratu“ kako bi potisnuli konkurente, poput američkih proizvođača nafte iz škriljaca. Poslednji put OPEC je pribegao takvoj taktici 2014–2015. godine, ali to nije uspjelo da zaustavi ekspanziju američkih proizvođača. Danas su ti proizvođači dodatno smanjili troškove, čineći potencijalni cjenovni rat manje efektivnim i manje izglednim.
Dublji rezovi u proizvodnji takođe su malo vjerovatni, jer nekoliko članica, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) i Iraka, traži veće kvote.
UAE tvrdi da predugo proizvodi ispod svojih kapaciteta, dok je Irak takođe izrazio želju za povećanjem kvota. Analitičari smatraju da će OPEC+ biti oprezan u donošenju odluka, kako bi izbjegao destabilizaciju tržišta. Biznis.rs