BANJALUKA, Slovenačkoj kompaniji “Viaduct” iz Portoroža, koja je većinski vlasnik firme “HES Vrbas” Banjaluka, koja je trebalo da gradi dvije hidroelektrane na Vrbasu, već godinama je blokiran račun u Sloveniji i nema niti jednog zaposlenog radnika, otkrivaju “Nezavisne”.
Naime, ta kompanija ima 97 odsto učešća u kapitalu “HES Vrbasa”, koji nije izgradio hidroelektrane, već sada od RS traži odštetu od 46 miliona maraka na ime ulaganja i izgubljene dobiti.
Iz dokumenata slovenačkih institucija koji su u posjedu “Nezavisnih” saznajemo da je račun te firme u Deželnoj banci Slovenije blokiran već gotovo četiri godine. Preciznije rečeno, firma je u blokadi od 16. maja 2012. godine ili 1.354 dana!
Pored toga, računi “Viaducta” u posljednjih 15 godina bili su blokirani još dva puta. Prvi put to se desilo s računom u Banci Koper 15. oktobra 2007. godine, koji je odblokiran 26. avgusta naredne godine. Isto tako, račun ove firme u Novoj ljubljanskoj banci blokiran je 16. oktobra 2007. godine, a odblokiran 10. decembra iste godine. Treba pomenuti i da su vlasnici ove kompanije Boris Goljevšček i Vladimir Zevnik, koji su zajedno vlasnici još nekoliko kompanija u Sloveniji.
Ono što je posebno zanimljivo je da firma “Viaduct”, koja je trebalo da bude nosilac projekta izgradnje dvije hidroelektrane vrijednosti od oko 165 miliona evra, na svojoj internet stranici kao reference ima samo kuće i vikendice.
Pored toga, posmatrajući njihove finansijske izvještaje za nekoliko prethodnih godina, vidljivo je da ova firma u bilansima vodi velike iznose kapitala koji se kreću oko 22 miliona evra, ali ostvaruje veoma malo prihoda, a koji su u 2014. godini iznosili nula. Kada je u pitanju neto profit ove slovenačke kompanije, on je u prethodnih pet godina dva puta bio negativan. Tako je i poslovna 2014. godina, za koju i postoje kompletni podaci, završena s negativnim finansijskim rezultatom.
O kakvoj firmi se radi govori i podatak iz finansijskog izvještaja, u kojem se navodi da od 2010. godine “Viaduct” nema nijednog zaposlenog radnika.
Inače, koncesiono preduzeće “HES Vrbas” osnovano je 27. jula 2004. godine i njegovi osnivači su bili “Viaduct” Portorož sa 99 odsto udjela, te firma “Građevinar” Kraljevo, koju je zastupao Dušan Kozić, s jedan odsto učešća u osnivačkom kapitalu. U informaciji radne grupe Vlade RS iz 2006. godine stoji da je “HES Vrbas”, uz saglasnost Komisije za koncesije RS, 3. decembra 2004. godine prenio 79 odsto svojih prava i beneficija na njemačku firmu radi obezbjeđenja sredstva za finansiranje projekta. Nakon sprovedenog tog postupka, struktura akcija u “HES Vrbasu” je bila takva da je MBB imao 79 odsto udjela, “Viaduct” Portorož 20 odsto, a “Građevinar” iz Kraljeva jedan odsto akcija.
Međutim, do prenosa tih prava očigledno nije došlo ili je opet došlo do promjene vlasničke strukture, pošto u rješenju o registraciji, koje je 22. septembra prošle godine donio Okružni privredni sud Banjaluka, u koje imamo uvid, stoji da je struktura vlasništva u “HES Vrbasu” takva da “Viaduct” ima 97 odsto vlasništva, Dragan Gligorić dva odsto, a “Građevinar” i dalje jedan odsto udjela u kapitalu ove firme.
Podsjećamo da dokumenti Centralne banke BiH, koji su u posjedu “Nezavisnih”, pokazuju i da je preduzeću “HES Vrbas” samo nekoliko mjeseci nakon dobijanja koncesije od Vlade RS bio blokiran račun. Taj dokument pokazuje da je “HES Vrbasu” 18. jula 2005. godine blokiran račun, što je nepunih osam mjeseci od zaključivanja ugovora o koncesiji s Vladom RS, jer je ugovor potpisan 25. novembra 2004. godine. U petak nismo uspjeli stupiti u kontakt s predstavnicima firme “HES Vrbas” pošto se na kontakt telefon istaknut na interent stranici ovog preduzeća niko nije javljao. Nezavisne novine