BEOGRAD, Srbija godišnje raspolaže sa 5,65 miliona tona ekvivalenta nafte u obnovljivim izvorima energije, a koristi svega dva miliona tona.
To dijelom koristi kroz hidropotencijal, a dijelom iz biomase – kroz drvo kao ogrevni materijal, rekao je pomoćnik ministra rudarstva i energetike Srbije Miloš Banjac.
On je na konferenciji o obnovljivoj energiji u Jugoistočnoj Evropi rekao da je za svaku zemlju od strateškog značaja da ima i koristi više obnovljivih izvora energije jer to smanjuje uvoznu zavisnost zemlje.
“Upotrebom energije iz obnovljivih izvora se koriste domaći resursi, smanjuje emisija ugljendioksida i drugih gasova sa efektima staklene bašte kao i potrošnja fosilnih goriva”, istakao je Banjac.
On je dodao da je cilj da do 2020. godine u Srbiji 27 odsto ukupno potrošene energije bude iz obnovljivih izvora.
“U saradnji s Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) radi se na izgradnji šest biogasnih postrojenja u Srbiji, od kojih su četiri već izgrađena, a dva će biti završena ove godine”, rekao je Banjac.
Dodao je da će uskoro započeti prelazak toplana s klasičnih goriva na biomasu u 10 opština, uz pomoć kredita Njemačke razvojne banke (KFW) od 20 miliona evra i još pet miliona bespovratnih sredstava, a tenderi se očekuju ove godine.
Potpredsjednik Skupštine Srbije Vladimir Marinković je rekao da se kroz regionalni parlamentarni dijalog mogu sagledati sve okolnosti povećanja investicija u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora čime se stvaraju nova radna mjesta i postiže tehnološki napredak.
Zamjenik generalnog direktora Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA) Sakari Oksanen rekao je da investicije u obnovljive izvore energije u svijetu rastu, te su od 50 milijardi 2004. godine uvećane na 348 milijardi dolara 2015. godine.
“Bitno je uspostaviti zakonski okvir koji podržava investiranje u obnovljive izvore energije. Region Jugoistočne Evrope je posvećen tome, ali treba podrške za energetsku tranziciju“, istakao je Oksanen.
Dodao je da je pogrešno obnovljive izvore energije nazivati “dodatnim” ili “alternativnim”, jer je to sada glavni izvor energije.Beta