Srijeda 18. Decembar 2024.

CAPITAL.BA

HomePozicija2Koliko će koštati nove nuklearne elektrane u Evropi?

Koliko će koštati nove nuklearne elektrane u Evropi?

BRISEL – Procjenjuje se da bi cijena izgradnje više od 30 novih reaktora, koliko je neophodno za ostvarenje ciljeva energetske tranzicije EU do 2050. godine, iznosila između pet i 11 milijardi eura po gigavatu. Model koji se istražuje jeste udruživanje velikih industrijskih korisnika električne energije za ulaganje u izgradnju postrojenja, a zauzvrat, oni bi uživali ekskluzivna prava na cijelu ili dio proizvedene električne energije. Ovaj model je odabran u Finskoj za najnoviji reaktor Olkiluoto 3. Alijansa 14 pronuklearnih država članica EU, uključujući i Bugarsku, saopštila je da joj je potrebno dodatnih 50 GW nuklearne energije do 2050. godine, kako bi ispunila ciljeve energetske tranzicije, što bi zahtijevalo izgradnju više od 30 novih reaktora.

„Procjenjuje se da dodatnih 50 GW nuklearnog kapaciteta košta između pet i 11 milijardi eura po gigavatu, što je opseg koji pokazuje veliki stepen neizvjesnosti i veliku razliku u pretpostavkama“, kaže stručnjak za energetiku, profesor Žak Perseboa.

Osnovne pretpostavke Kada su troškovi izraženi kao proizvodnja električne energije (mjereno u kilovatima i gigavatima), uzimaju se u obzir ukupni troškovi po proizvodnoj jedinici – ulaganje u izgradnju, rad (svakodnevni rad, održavanje, itd.) i gorivo (dopuna goriva, životni ciklus i itd.).

Međutim, procjene se često fokusiraju na investicione troškove potrebne za izgradnju elektrane.

„To predstavlja oko 70 posto troškova novog reaktora, dok operativni troškovi predstavljaju samo oko 15 posto. Troškovi goriva su, takođe, oko 15 posto ukupne vrijednosti“, objasnio je Perseboa.

Različite procjene mogu uključiti ili isključiti troškove vezane za razgradnju postrojenja i tretman otpada. Na vrijednosti troškova, takođe, mogu u velikoj mjeri uticati pretpostavke o spoljnim faktorima, kao što su buduće stope inflacije.

Izgradnja i finansiranje „U srcu izgradnje su troškovi finansiranja, koji mogu uticati na krajnji rezultat manje ili više od 30%“, kaže Perseboa.

Postoje četiri načina za finansiranje projekata – vlasnički kapital, vlasničko finansiranje, zajmovi i javne subvencije. Danas su spoljna privatna ulaganja u razvoj nuklearnih elektrana u Evropi rijetka.

Model koji se istražuje je udruživanje velikih industrijskih korisnika električne energije za ulaganje u izgradnju postrojenja. Zauzvrat, oni će uživati ekskluzivna prava na cijelu ili dio proizvedene električne energije. Ovo je model odabran u Finskoj za najnoviji reaktor Olkiluoto 3.

„To je mogući model, ali neće biti najčešći u Evropi, jer je mali broj korisnika u stanju da apsorbira snagu velikog nuklearnog reaktora“, rekao je Fransoa Levek, profesor ekonomije u Parizu.

Kredit i kamate Na taj način krediti postaju glavni kanal za privatni kapital, kako bi se finansirala izgradnja nuklearnih reaktora.

Troškovi zaduživanja mogu biti značajni, u zavisnosti od tražene sume i toga ko pozajmljuje novac, kao i od povjerenja banke u izglede za uspjeh projekta.

Postoji mnogo načina da se smanje troškovi kamata. Najvažnije je smanjiti iznos kredita, maksimiziranjem korištenja javnih subvencija i javno obezbijeđenog kapitala.

Svaka zemlja koja želi da subvencioniše izgradnju nuklearne elektrane mora da se opredijeli za pravila EU o državnoj pomoći. Brojne zemlje članice pozivaju na mogućnost korištenja evropskih fondova za finansiranje nuklearne energije ili čak stvaranje novih namjenskih sredstava.

Ključna uloga banaka Podrška finansiranju banaka koje su javno podržane, kao što je Evropska investiciona banka (EIB), takođe se može pokazati kao ključna.

„Njen doprinos je od suštinskog značaja – zbog niskih kamatnih stopa i signala upućenog drugim investitorima“, objasnila je Valeri Fodon, generalni delegat Francuske asocijacije za nuklearnu podršku.

Državni akcionar, kao što je Francuska u slučaju energetske grupe EDF, može da napravi direktne injekcije kapitala, što smanjuje rizik od nesolventnosti. Generalno gledano, nuklearne kompanije mogu da koriste sopstvena sredstva za finansiranje izgradnje. Oba pristupa mogu da pomognu u smanjenju. Euractiv

OSTAVITE KOMENTAR

Molimo unesite Vaš komentar
Unesite Vaše ime

Povezane vijesti