Maksim Skoko, izvršni direktor Elektroprivrede Republike Srpske za tehničke poslove, kaže da je politika cijena takva da obezbjeđuje minimum profita za Elektroprivredu Srpske i da će ona u budućnosti vjerovatno ostati takva. Ističe i da je struja u Srpskoj apsolutno najjeftinija u regionu.
Iz sarajevske Elektroprivrede insistiraju da se u procesu liberalizacije tržišta zaštite tri elektroprivrede u BiH – da se domaćinstvima utvrdi ekonomski prihvatljiva cijena, a entitetske vlade utvrde fond za subvencionisanja.
Bajazit Јašarević, generalni direktor Elektroprivrede BiH, kaže da elektroprivrede nose i socijalno breme zbog čega ugrožavaju vlastiti razvoj, te da elektroprivrede u BiH svojom proizvodnjom drže cijenu električne energije na prihvatljivom tržišnom nivou.
U kontekstu liberalizacije tržišta, u Srpskoj su već u pripremi izmjene zakona o električnoj energiji koji podrazumijeva i reforme kojima bi se Elektroprivreda Srpske ojačala i učinila efikasnijom za realizaciju velikih projekata, ali i održavanje u konkurenciji kada se tržište potpuno otvori.
Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske, kaže da “Srpska još uvijek nema taj osjećaj pritiska konkurencije, zato što imamo još uvijek jako nisu cijenu električne energije, ali je pitanje koliko ćemo u takvim uslovima moći funkcionisati i da li na takav način, sa takvom politikom možemo doprinijeti rastu i razvoju Elektroprivrede“.
Budućnost svi vide u investicijama, a iz Elektroprivrede Srpske poručuju i da se razvoj tržišta električne energije ne može posmatrati parcijalno, već regionalno. S tim u vezi značajan je i njen izlazak na berzu električne energije u Srbiji.
Skoko kaže da se viškovi električne energije na dnevnom nivou plasiraju preko berze električne energije SEEPEKS u Beogradu i da je to apsolutno najtransparentniji i najkvalitetniji način plasmana dnevnih viškova.
S obzirom na to da uz ovu postoji i berza u Hrvatskoj, te referentna u Mađarskoj, u Elektroprivredi Srpske smatraju nerealnom priču o formiranju treće berze u BiH, koja bi, ističu, bila nelikvidna. RTRS