VIŠEGRAD, Direktor preduzeća “Hidroelektrane na Drini” Mile Lakić izjavio je da je ovo preduzeće uputilo zahtjev Regulatornoj komisiji za energetiku za povećanje proizvodne cijene električne energije za 0,5 i 0,6 feninga po kilovat-času, navodeći da sa trenutnim cijenama nije moguće pokriti sve troškove proizvodnje i održavanja postrojenja.
“Cijene za proizvodne i distributivne objekte, na osnovu zakonskih regulativa, određuje upravo Regulatorna komisija. Ona određuje i cijene potrošačima, odnosno domaćinstvima i svim ostalim pravnim licima u Republici Srpskoj”, rekao je Lakić na konferenciji za novinare.
On je naveo da su osnovni razlog za povećanje cijene zakonom uvećani troškovi u prošloj godini, kao naknada za korištenje prirodnih resursa za Fond solidarnosti za poplavljene u Republici Srpskoj od 0,5 feninga po kilovat času.
Lakić ističe da je prethodni tarifni postupak vođen krajem 2009. godine i od 1. januara 2010. godine cijena za domaće potrošače, koja je priznata Hidroelektrani Višegrad je 1,43 feninga i najniža je, ne samo na nivou Holdinga “Elektroprivrede Republike Srpske”, nego i mnogo šire.
On je napomenuo da će i dalje proizvodni troškovi za domaće potrošače biti znatno veći od te tražene cijene.
“Poređenja radi, cijena u Hidroelektrani Višegrad je oko tri puta manja nego što je za ostale dvije hidroelektrane u `Elektroprivredi Republike Srpske`”, kaže Lakić i dodaje da je do prošle godine Hidroelektrana mogla da pokriva rashode prihodima koje je ostvarivala prodajom električne energije u izvozu, a tu cijenu je određivalo tržište.
Lakić je rekao da “Hidroelektrane na Drini” proizvodi najjeftiniju električnu energiju u Srpskoj i šire, a zahvaljujući toj cijeni, ima najnižu cijenu za potrošače u BiH.
“Smatramo da predloženo povećanje prodajne cijene električne energije u ukupnom iznosu neće uticati na značajnije povećanje cijene električne energije krajnjim potrošačima”, zaključio je Lakić.
Izvršni direktor za finansijske poslove u ovom preduzeću Branislav Topalović kaže da je Hidroelektrana Višegrad mogla mnogo ranije da podnese zahtjev za povećanje cijena zato što je došlo do promjene amortizacije, promjene doprinosa, kao i povećanja vodnih naknada.
“Uvijek je bilo osnova, ali znajući da bi to uticalo na povećanje cijena energije stanovništvu, do sada nismo pokretali zahtjev tarifnog postupka. U prethodnom periodu mogli smo pronaći unutrašnje resurse da to pokrijemo, ali sada je to nemoguće zbog navedenih obaveza”, pojasnio je Topalović. Srna